BEZPIECZNE LATO JAK ZWYCIĘŻYC UPAŁY

Lato jest przyjemna porą roku, podczas której ładna pogoda jest częstym zjawiskiem. W szczególnych warunkach klimat może stać się nadmiernie gorący. Jest wtedy ciepło i duszno, więc seniorzy nie maja łatwego życia. Nie dość, że trapi ich choroba to dodatkowo muszą zmagać się z upałem. Opiekun jako osoba dbająca o podpiecznego, powinna wiedzieć co zrobić, żeby nie narazić seniora na utratę zdrowia.

 

  1. Wychodzimy z seniorem na zewnątrz najlepiej rano, gdy temperatura nie jest jeszcze tak wysoka a słońce jeszcze nie jest takie ostre.

  2. Jeżeli osoba starsza wychodzi z domu musi mieć pokremowana kremem z filtrem twarz i dekolt oraz ręce a dodatkowo na głowę powinna być nałożona chustka lub kapelusz.

  3. Ubieramy seniora w przewiewną odzież.

  4. Daby o higienę podopiecznego, przecieramy mokrym ręcznikiem gdy widzimy, że się nadmiernie poci.

  5. Nie serwujemy kawy, która wypłukuje magnez z organizmu i działa moczopędnie. Nie podajemy również alkoholu z uwagi na obiżenie ciśnienia krawi i związane z tym omdlenia.

  6. Nie podajemy również seniorowi potraw ciężkostrawnych, staramy się tak ułożyć dietę alby była lekkostrawna, oparta na owocach i warzywach.

  7. Zasłaniamy i zamykamy okna w pokojach narażonych na promienie słoneczne.

  8. Jeżeli mamy wentylatory, to używamy ich do ochłodzenia powietrza w pokoju, jednak nigdy nie ustawiamy ich bezpośrednio na podopiecznego.

  9. Wymieniamy pościel na letnią.

  10. Jeżli seniorowy puchną nogi od upału to warto smarować je maścią z wyciągiem z kasztanowca. Nalezy również unikać nadmiernego stania i siedzenia w bezruchu.

Pokaz film w multimediach: